TANÁROK

INTÉZETVEZETŐ

dr. SZILÁGYI-PALKÓ Csaba egyetemi adjunktus

dr. Szilágyi-Palkó Csaba főállású egyetemi adjunktus, színész, a Színház és Film Kar Magyar Színházi Intézetének igazgatója 2016 óta.
egyetemi adjunktus

csaba.szilagyi@ubbcluj.ro

 

Színházművészeti területen szerzett doktori oklevelet (BBTE) a színészi szerep neméről írott dolgozatával. A társadalmi nemek és a színészi gyakorlat kapcsolatát kutatja, illetve színészosztályokat vezet.

Szerzőként jegyez több publikációt, pl. Férfiak tüllben: a Trockadero (Játéktér, 1/2018), Nadrágszerepek, nőimitátorok (Játéktér, 1/2016) stb.

Több színházi előadás létrehozásában vett részt, mint például Kék, kék, kék (2012, Kolozsvár, KÁMSZ), Pulcinella közlegény (2003, Zsámbék, CULTURA 2000, 8 európai színház koprodukciója), A kör négyszögesítése (1999, Temesvár, Csiky Gergely Állami Színház), Egy bátor egér viszontagságai (2000, Kolozsvár, KÁMSZ) stb. Kisjátékfilmekben szerepelt: Tetemre-hívás (2002, Duna TV), Amit nem vettünk észre (2019, Sapientia), Szabad Románia (2019, Sapientia) stb. Negyvennél több kritikát, recenziót, tanulmányt, prózát és verset közölt (Korunk, Echinox, Jelenlét, Helikon stb.). Az általa rendezett egyetemi előadások megkapták többek között a kisvárdai fesztivál Közönségdíját (Kék, kék, kék, 2002), illetve a marosvásárhelyi Studio Fesztivál Legjobb Előadás-díját (Patkányok, 2010) stb.

 

Oktatott tárgyak: Színészet, Improvizáció, Gender studies és színház stb. (alapképzés és mesteri)

FŐÁLLÁSÚ OKTATÓK

dr. habil HATHÁZI András egyetemi tanár


Hatházi András színész, rendező, irodalmár
egyetemi tanár

andras.hathazi@ubbcluj.ro

Fogadóóra: hétfő, 8:00–10:00, Tanácsterem, előzetes egyeztetés szükséges.

 

Doktori fokozatát a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen szerezte 2003-ban Improvizáció és személyiségfejlesztés tárgykörében.

A színész mesterségével foglalkozik. Több tucat írása (versek, rövid próza, színpadi szövegek, forgatókönyvek) és tanulmánya, valamint három könyve jelent meg és egy fordítása, több mint száz színházi- és filmszerepet alakított, több tucat rendezését láthatták (színházban, bábszínházban, moziban, tévében). Számos nemzeti és nemzetközi (színházi- és film-) fesztiválon vett részt, ahol többször is díjazták munkásságát. Többször is meghívták különböző helyi és nemzeti tévéstúdiók, két alkalommal portréfilmet is készítettek róla. Műhelymunkákat vezet idehaza és a határokon túl. Oktatási tevékenysége a színész mesterségéhez valamit a színpadi improvizációhoz kötődik. Ugyanakkor a színészi performativitás tárgykörében kísérletezik.

dr. habil VISKY András egyetemi tanár

Visky András szakterülete a hamburgi dráma, a színpadi adaptáció és a kortárs dráma
egyetemi tanár

andras.visky@ubbcluj.ro

 

A Budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem színháztudományi szakán doktorált, disszertációját a tér és a szöveg kapcsolatáról, Kertész Imre Kádiz egy meg nem született gyermeknek című regényének színpadi adaptációjának lehetőségeiről írta.

Kutatási területe a színházelmélet (a színház mint városi rituálé) és a kortárs színházi színpadi dráma gyakorlata.  Közismert arról, hogy ő alkotta meg a “barakk-dramaturgia” fogalmát. Komporaly Jozefina szerk: Visky András barakk-dramaturgiája. Memories of the Body (Bristol-Chicago, Intellect, 2017)

Publikációi: Mire való a színház (Budapest, L’Harmattan – KRE, 2020); Megváltozhat-e egy ember. (Kolozsvár, KOMP-PRESS Korunk, 2009); A különbözőség vidékén. (Budapest, Vigilia, 2007); Írni és (nem) rendezni (Kolozsvár, Koinónia, 2002).

Neves drámaíróként darabjait hivatásos színházak mutatták be Romániában, Magyarországon, Bulgáriában, Franciaországban, Németországban, az Egyesült Királyságban, Szerbiában és az Egyesült Államokban (Chicago, New York, Washington DC).  Színpadi drámaíróként olyan rendezőkkel dolgozott együtt, mint Bocsárdi László, Karin Coonrod, Silviu Purcărete, Tompa Gábor, Mihai Măniuțiu, Robert Woodruff, David Zinder.

Oktatott tantárgyak: dramaturgia, kreatív színházi írás, forgatókönyvírás, színházelméletek a 20. században.

dr. BARTHA Katalin Ágnes egyetemi docens

Bartha Katalin Ágnes
egyetemi docens

katalin.agnes.bartha@ubbcluj.ro

Fogadóóra: hétfő, 11:00–13:00, élőben, előzetes egyeztetés szükséges.

 

PhD fokozatát a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen szerezte (2007). Jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János posztdoktori kutatási ösztöndíjasa. 2007–2018 között a BBTE Bölcsészkara Magyar Irodalomtudományi Intézetének társult oktatója, 2003–2019 között a Szabédi Emlékház kutatója, az ott zajló 20. századi romániai magyar értelmiségiekhez kapcsolódó kutatások, tudományos projektek koordinátora. Több a Magyar Tudományos Akadémia által támogatott színháztudományi kutatási projektben vett részt. Számos tanulmánya jelent meg Kelet-Közép-Európa színházi kultúrájáról; több kötetet szerkesztett az interkulturális kapcsolatok, színházi historiográfia és az értelmiségi karriertörténetek témakörben, valamint kritikai forráskötetet rendezett sajtó alá. Kötetei között szerepel a Shakespeare Erdélyben (XIX. századi magyar nyelvű recepció), Argumentum, Bp., (2010) és az Egy nemzetiségi könyvkiadó a diktatúra évtizedeiben (1969–1989), Polis-NKI, 2020.

 

Oktatott tantárgyak: Egyetemes és magyar színháztörténet, Kortárs színházi spektakológia, Művészetpedagógia, Színházi nevelés, Színház és közösség, Szakdolgozatírás

dr. BODÓ Ottó egyetemi docens

dr. Bodó Otto dramaturg, egyetemi oktató
egyetemi docens

otto.bodo@ubbcluj.ro

Fogadóóra: szerda, 12:00–14:00, élőben / szükség esetén online, előzetes egyeztetés szükséges.

 

Doktori fokozatát a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen szerezte, témavezetője Hegedűs D. Géza volt. Elsődleges kutatási területe a rendszerváltás utáni erdélyi magyar színház. Alapító főszerkesztője volt a Függöny című színházművészeti folyóiratnak, kommunikációs igazagató volt a Tamási Áron Színházban, vezette a Harag György Társulat PR osztályát és négy éven át igazgatója volt a Magyar Színházi Intézetnek. Dramaturgként dolgozott a Temesvári Csiky Gergely Színházban, a Kolozsvári Állami Magyar Színházban, a Tamási Áron Színházban, a Csíki Játékszínben, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatánál, a budapesti Katona József Színházban (Kamra), a Komáromi Jókai Színházban, a bukaresti Nottara Színházban. Publikált többek közt a Criticai Lapok, Színház, Világszínház, Függöny, Zsöllye, Látó, Korunk, A híd, Gradus, Tribuna, Apostrof, Transylvanian Rewiev című lapokban. Írásai jelentek meg közös kötetekben is.Színházi tárgyú önálló kötetei Húsz év erdélyi magyar színháza és Esti séták címmel jelentek meg.

A MTA Külső Köztestületének tagja.

Oktatott tárgyai: Színháztörténet, Rendezéstörténet, Drámaelemzés, Színházi befogadás, Marketing és PR, Projektmenedzsment, Irodalmi titkárság

https://baotto.wordpress.com

dr. PALOCSAY Kisó Kata egyetemi docens

dr. Palocsay Kisó Kata színész, bábszínész, rendező, bábkészítő
egyetemi docens

kiso.palocsay@ubbcluj.ro

Fogadóóra: hétfő, 16:30–18:30, előzetes egyeztetés szükséges egy héttel előtte.

 

Doktori fokozatát a marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen szerezte 2010-ben Bábos- és animációs gondolkodás tárgykörében. A bábszínész mesterségével, valamint a beszéd fejlesztésével, technikájával foglalkozik. A BBTE Pszichológia és Neveléstudományok Karának állandó együttműködőjeként, az eljövendő pedagógusok bábos és animációs nevelésével is foglalkozik. Több tucat színházi- és bábszínházi szerepet alakított, több tucat rendezését láthatták (bábszínházban, tévében). Számos nemzeti és nemzetközi (színházi- és bábszínházi-) fesztiválon vett rész, ahol többször is díjazták munkásságát. Többször is meghívták különböző helyi és nemzeti tévéstúdiók. Műhelymunkákat vezet idehaza és a határokon túl. Oktatási tevékenysége a bábszínész mesterségéhez valamit a bábszínházi animációs technikákhoz kötődik, ugyanakkor a színpadi beszéd fejlesztésével is kísérletezik.

dr. Raluca SAS-MARINESCU egyetemi docens

dr. Raluca Sas-Marinescu drámaíró
egyetemi docens

raluca.sas@ubbcluj.ro

Fogadóóra: kedd, 12:00–14:00, 6-os terem, előzetes egyeztetés szükséges hétfő estig.

 

Szakterülete: színházi szövegfeldolgozás, adaptáció és dramaturgia, filmforgatókönyvírás és drámaírás. 

Színháztudományi doktori fokozatát a drámaírás kortárs technikái és módszerei témakörben aBabeș-Bolyai Tudományegyetemen szerezte. Kutatói munkája a színház- és az előadóművészet területén zajlik, művészeti gyakorlata kollaboratív módszereken alapuló eredeti szövegek létrehozására irányul. Emellett kreatív írói projekteket dolgoz ki tizenévesek számára, és az elmúlt húsz év dramaturgiai gyakorlatainak vizsgálatát végzi.

Publikációi: Dramaturg & dramaturgia: módszerek, technikák és esettanulmányok (Bukarest: Eikon, 2017), “OnlyLovers left alive” a Survival Guide for Theatrologists (Bukarest: Eikon, 2014), “Dramaturgia és dramaturgia a közös alkotásban – definíciók és példák”, Symbolon, 2018, “Mozgó drámairodalom – a színházi szöveg állapota Romániában” in Szépirodalmi Figyelő, Budapest, 2019.  

Több előadás létrehozásában vett részt: Occupy Yourself (2015) Reacting Chernobyl (2016) IntimIDateMe (2018), Kolozsvár, Váróterem Projekt, The Promise of a Beautiful Life (mert Csehov) (2013) és Vacuum (2014), Râmnicu Vâlcea, Anton Pann Theatre, Fontana di Trevi (2012) és A Midsummer Night’s Dream (2003) Szatmár, Teatrul de Nord, Antemporal. G (2004), Nagybánya, Városi Színház  

Kurzusai: előadás-szövegfeldolgozás, dramatizálás, a kortárs színház és film narratív struktúrái, színházi kreatív írás, a független színház együttműködési gyakorlatai 

dr. TOMPA Andrea egyetemi docens


dr. Tompa Andrea író
egyetemi docens

andrea.tompa@ubbcluj.ro

Fogadóóra: hétfő, 15:00–17:00, online, előzetes megegyezés szükséges, minimum 3 munkanappal előtte.

 

2004-ben doktorált az ELTE Bölcsészettudományi Karán 20. századi orosz irodalomból: Színház és teatralitás V. Nabokov.

2008 óta tanít esztétika, kortárs színház, drámaelmélet, kritikai kurzusokat az elméleti és színészhallgatóknak. Fő szakterülete a kortárs magyar és világszínház. Négy regény szerzője.

dr. HERCZOG Noémi egyetemi adjunktus

dr. Herczog Noémi (1986, Budapest) kritikus, esztéta, a Színház folyóirat szerkesztője
egyetemi adjunktus

noemi.herczog@ubbcluj.ro

Fogadóóra: kedd, 10:30–12:30, online, előzetes egyeztetés szükséges.

 

A Színház és Filmművészeti Egyetemen doktorált 2018-ban. Kutatási területe: feljelentő színikritika a Kádár-korban. 2015-től az Élet és Irodalom színikritikusa és a Színház folyóirat szerkesztője. A SzínText színházi könyvsorozat társszerkesztője és a következő projektek társkurátora: dunaPart Magyar Platform (2015, 2017, 2019), Halász Péter-díj (2019, 2020). 2018-ban a CITD ösztöndíjával előadásokat tartott az USA-ban a magyar nyelvű színházról. Megjelent írásai között szerepel: „Feljelentik a Tigrist. Pályi András darabjának esete a Dunántúli Naplóval.”, Jelenkor, 5/2020.; “The Independent Theatre – Hungary”, Platform: East European Performing Arts Companion (Lublin: Adam Mickiewicz Institute, 2016); “Ha kell, tiltsunk! Feljelentő színikritika a hetvenes években”, 2000 folyóirat. 3/2015. “Újszemélyesség”, Színház, 4/2015;

 

A tárgyak, amelyeket Kolozsváron oktat: előadáselemzés, előadás szövegének feldogozása, kortárs performativitás elméletek, sajtóműfajok, sajtóelmélet és gyakorlat, színházszociológia.

dr. KÖLLŐ Csongor egyetemi adjunktus


dr. Csongor Köllő színész, rendező és kulturális menedzser
egyetemi adjunktus

csongor.kollo@ubbcluj.ro

Fogadóóra: hétfő, 10:00–12:00, élőben / szükség esetén online, előzetes egyeztetés szükséges.

 

A Babeș-Bolyai Tudományegyetem színházi doktori fokozatát a színészi “én” munkájának újraértékelése felé: a személyes képzés mint lehetséges spirituális fegyelem témakörében szerezte.

Kutatásainak középpontjában a 20. és 21. századi színház laboratóriumi hagyománya, a színész fizikai és vokális képzése, a színészi pszichofizikai technikák és a színházcsinálás különböző, nem hagyományos módszerei állnak, mint például az utcai/szabadtermi színház, az alkalmazott színház, a barter stb.

Művészi gyakorlata abban a meggyőződésben gyökerezik, hogy a színház mikro- és makroszinten egyaránt jelentős hatást gyakorolhat a társadalmi életre, jólétre és ellenálló képességre. A színháznak mint a változás eszközének mindenki számára elérhetőnek és hozzáférhetőnek kell lennie, és a színészeknek/előadóknak/táncosoknak/rendezőknek meg kell keresniük a módját, hogy kapcsolatba lépjenek a körülöttük lévő különböző közösségekkel.

Technikai szakértelméhez tartozik a különböző műfajú (beltéri és kültéri) előadások létrehozása, akár meglévő szöveg alapján, akár terv alapján; olyan helyzetek teremtése, amelyekben a művészek és a helyi közösségek között csere (kulturális csere) valósulhat meg; kulturális projektek (helyi, regionális, nemzeti, uniós) irányítása; workshopok tartása különböző témákban, amelyek az érdeklődési területeit lefedik.

Színjátszás, színház, mozgás, improvizáció kurzusokat tart.

dr. PÁL Emőke egyetemi adjunktus

dr. Pál Emőke szabadúszó színész
emoke.pal@ubbcluj.ro

Fogadóóra: kedd, 10:00–12:00, élőben, előzetes egyeztetés szükséges.

 

Tanulmányait a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Kar színész szakán végezte. 2013-ban részt vett egy Jacques Lecoq metodikájára épülő devised színházi képzésen (London International School of Performing Arts). 2020-ban védte meg doktori dolgozatát a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és Filmművészeti Kar doktori iskolájában. Dolgozatának címe: Színházi játékkonvenciók a némafilmszínészi játékban.
A Váróterem Projekt független társulat állandó tagja. Jelenleg a Reactor Alkotói és Kísérleti Egyesülettel is együttműködik, de közreműködött számos más erdélyi független produkció létrehozásában is. 2013 óta szerepelt több kis- és nagyjátékfilmben (Dragoste 2. America, Valan, Saudade, Képzavar).

Oktatott tárgyak: Improvizáció, Filmszínészet

dr. SZILÁGYI-Palkó Csaba egyetemi adjunktus

dr. Szilágyi-Palkó Csaba főállású egyetemi adjunktus, színész, a Színház és Film Kar Magyar Színházi Intézetének igazgatója 2016 óta.
egyetemi adjunktus

csaba.szilagyi@ubbcluj.ro

Fogadóóra: csütörtök, 14:00–16:00, 29-es terem, előzetes egyeztetés szükséges.

 

Színházművészeti területen szerzett doktori oklevelet (BBTE) a színészi szerep neméről írott dolgozatával. A társadalmi nemek és a színészi gyakorlat kapcsolatát kutatja, illetve színészosztályokat vezet.

Szerzőként jegyez több publikációt, pl. „Férfiak tüllben: a Trockadero” (Játéktér, 1/2018), „Nadrágszerepek, nőimitátorok” (Játéktér, 1/2016) stb.

Több színházi előadás létrehozásában vett részt, mint például Kék, kék, kék (2012, Kolozsvár, KÁMSZ), Pulcinella közlegény (2003, Zsámbék, CULTURA 2000, 8 európai színház koprodukciója), A kör négyszögesítése (1999, Temesvár, Csiky Gergely Állami Színház), Egy bátor egér viszontagságai (2000, Kolozsvár, KÁMSZ) stb. Kisjátékfilmekben szerepelt: Tetemre-hívás (2002, Duna TV), Amit nem vettünk észre (2019, Sapientia), Szabad Románia (2019, Sapientia) stb. Negyvennél több kritikát, recenziót, tanulmányt, prózát és verset közölt (Korunk, Echinox, Jelenlét, Helikon stb.). Az általa rendezett egyetemi előadások megkapták többek között a kisvárdai fesztivál Közönségdíját (Kék, kék, kék, 2002), illetve a marosvásárhelyi Studio Fesztivál Legjobb Előadás-díját (Patkányok, 2010) stb.

 

Oktatott tárgyak: Színészet, Improvizáció, Gender studies és színház stb. (alapképzés és mesteri)

KOZMA Gábor Viktor egyetemi adjunktus

Kozma Gábor Viktor színész, színésztréner
egyetemi adjunktus

gabor.kozma@ubbcluj.ro

Fogadóóra: hétfő, 9:00–11:00, élőben / online, előzetes bejelentkezés péntek 16 óráig.

 

A Vadász Esélye alkotóközösség társ-művészetivezetője. Jelenleg Ph.D. kutatásán dolgozik a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Doktori Iskolájában, amelynek tárgya a rendszeres és folytatólagos színésztréning-technikák és módszerek komparatív vizsgálata. Az utóbbi években több kutatási úton vett részt többek között Japánban, az Egyesült Államokban, Dániában, Szerbiában, Spanyolországban, Olaszországban, Hollandiában és Belgiumban.

Alkotói munkássága során is felhasználja a rendszeres színésztréning technikákat. Tagja az International Suzuki Company of Toga társulatnak Japánban. Részt vette a IX. Theatre Olympics Fesztiválon Japánban, ahol Maeterlinck Kék madár című darabját mutatták be (r.: Sebastian Mattia).

A Magyar Művészeti Akadémia 2018-2021 Ösztöndíjprogramjának ösztöndíjasa.

Oktatott tantárgyak: Testi kifejezés és színpadi tánc, Improvizáció, Maszk és karakter.

További információ: www.gaborviktorkozma.com

dr. ZSIGMOND Andrea egyetemi adjunktus


dr. Zsigmond Andrea magyar–német és színháztudomány alapszakot végzett a kolozsvári BBTE-n
egyetemi adjunktus

andrea.zsigmond@ubbcluj.ro

Fogadóóra: szerda, 10:00–12:00, élőben, előzetes egyeztetés szükséges.

 

Doktori dolgozatát 2016-ban védte meg a Budapesti Corvinus Egyetem Társadalmi Kommunikáció Doktori Iskolájában. Disszertációja címe: A „színház”, Erdélyből nézve. Egy fogalom keretezései.

Szerkesztője (volt) a Játéktér, Székelyföld, Transindex, Moldvai Magyarság, Lk.k.t. folyóiratoknak és sok színházfesztivál újságjának. Több mint száz cikke jelent meg irodalomról, színházról, filmről, egyébről; erdélyi kulturális folyóiratban és egyéb helyen. Saját közléseiből összeállított kötetei: Színváltások. Zs. A. színházi és nem színházi esszéi. Koinónia, Kolozsvár, 2009; Zs. A. és tsai: Mi kritika még. Színek és ének. Korunk-Komp Press, Kolozsvár, 2012.

Románról lefordította: Mihai Măniuţiu: Aktus és utánzás. Színházi esszék. Koinónia, Kolozsvár, 2006;

Tompa Gáborral készült interjúkat felhasználva szerkesztette: Címke-függöny. Tompa Gábor színházi magánszótára, Bookart, Csíkszereda, 2010; ugyanaz angolul: Tompa Gábor: label curtain: a private theatrical dictionary. Bookart, Csíkszereda, 2014.

Számára kedves tudományok a kognitív szemantika, a diskurzuselemzés, a gender studies és általában a kritikai kultúrakutatás. Érdeklik a mediális változások, keresi a hiteles, egyben játékos megszólalások lehetőségét. Aktivizmusa a tehetséggondozás iránti elköteleződéssel társul.

 

Oktatott tantárgyak: Szövegértelmezési módszerek, Teatrológia, Drámaelemzés, Kommunikációelmélet, Színházesztétika, A tudományos kutatás módszertana, Drámaelmélet, A tömegkommunikáció elmélete és gyakorlata, Sajtóműfajok, Szakdolgozatírás, A 20. századi színház elmélete stb.

VÁTA Lóránd-Mihály egyetemi adjunktus

Váta Lóránd Mihály előadóművészetre szakosodott, színész, énekes és táncos, sztepptáncos háttérrel.
egyetemi adjunktus

lorand.vata@ubbcluj.ro

Fogadóóra: hétfő 13:00–15:00, élőben, előzetes egyeztetés szükséges.

 

A kolozsvári BBTE Színház- és Filmművészeti Kar Doktori Iskolájának doktorandusz hallgatója. Doktori tanulmányaiban a beszélt és énekelt szó jelenségeit vizsgálja a szcenikai folyamatban.

Művészeti gyakorlatának középpontjában a színészi szcenikai folyamatok tanulmányozása áll, különös tekintettel a hangi kifejezés, a testkifejezés és a szcenikai tánc oktatására.

Fő- és mellékszerepeket játszott művészi játékfilmekben olyan neves rendezőkkel és operatőrökkel mint: Gárdos Péter, Gulyás Gyula, Erdélyi Dániel, Hajdu Szabolcs, Elek Judit, Vivi Drăgan Vasile. Ezeket a filmeket beválogatták a Karlovy Varyban, Szentpéterváron, Várnában és Szalonikiben megrendezett nemzetközi filmfesztiválokra.

A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház vezető színésze volt, jelenleg Románia egyik legrangosabb színházában, a Kolozsvári Állami Magyar Színházban dolgozik, ahol olyan neves rendezők irányításával játszik, mint Tompa Gábor, Silviu Purcărete, Michal Docekal, Mihai Măniuțiu, Jurij Kordonszkij. A neves kolozsvári színházzal rendszeresen részt vesz nemzetközi színházi fesztiválokon: Avignon, Szöul, Almagro, Saraievo, Giessen, Budapest, Bukarest, Bogota.

Váta Lóránd a kolozsvári TVR, az MTV Budapest, a TVR Bukarest televíziós műsorainak vendége is volt.

Tanított kurzusok: énekkifejezés-oktatás, színpadi tánc, testkifejezés-oktatás, sztepptáncórák.

Társult oktatók

DEMETER Katalin

Demeter Kata óraadó tanársegéd

 

A Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színháztudományok, valamint Művészettörténet szakának elvégzése után 2011-2016 között a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színházban dolgozott, mint irodalmi titkár és dramaturg. Ezalatt magiszteri diplomát szerzett a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen Teatrológia és Művelődésszervezés mesterszakán, majd 2016-ban a Kolozsvári Állami Magyar Színház marketing osztályához csatlakozott, ahol jelenleg is dolgozik. Az elmúlt 10 év során dramaturgként és/vagy rendezőasszisztensként mintegy 30 produkció létrehozásában vett részt, valamint több drámapályázat zsűrízésében és lebonyolításában, illetve több országos és nemzetközi színházi fesztivál szervezésében. Színházi munkája mellett 2021 őszétől a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Doktori Intézetének hallgatója. Kutatása Silviu Purcărete színházi világára épül, és főként a Dragoș Buhagiar és Helmut Stürmer által létrehozott színházi terekre fókuszál.

Oktatott tantárgyai (szemináriumok): Előadáselemzés, Online platformok és mass média, XX.-XXI. századi színházelmélet.

dr. FELMÉRI Cecilia egyetemi docens

dr. Felméri Cecilia
egyetemi docens

cecilia.felmeri@ubbcluj.ro

 

A Babes-Bolyai Tudományegyetemen megszerzett jogi diploma után a kolozsvári Sapientia Egyetemen diplomázott filmrendezésből. A bukaresti I.L.Caragiale Nemzeti Filmművészeti Egyetemen folytatott mesteri tanulmányokat filmrendezésből, és a Babes-Bolyai Tudományegyetemen doktorált. 2008-2023 között a kolozsvári Sapientia EMTE Filmművészet, fotóművészet, média tanszékének oktatója. Az Erdélyi Magyar Filmszövetség alapító tagja és alelnöke.

Első nagyjátékfilmje a Spirál (2020) a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon mutatkozott be, ahol elnyerte a zsűri különdíját, majd több mint húsz A-kategóriás és egyéb elismert nemzetközi filmfesztiválon szerepelt, Limában fődíjjal tüntették ki, a Thessaloniki Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíjával, elnyerte a Kovács László – Zsigmond Vilmos Operatőri Filmfesztiválon a Legjobb játékfilmért járó operatőri díjat, a Magyar Filmkritikusok operatőri díját, és a Los Angeles-i Magyar Filmfesztivál operatőri díját. Moziforgalmazásba került Magyarországon és Romániában, jelenleg pedig a magyar és a román Netflixen is látható.

Korábbi alkotásai Boldogságpasztilla (kisjátékfilm, 2012), Végtelen percek (kisjátékfilm, 2011), Mátyás, Mátyás (animációs dokumentumfilm, 2010), Kakukk (kisjátékfilm, 2008), stb. számos nemzetközi filmfesztiválon versenyeztek, pl.: a Locarnói Filmfesztivál, az AFI (American Film Institute) Fest, a Varsói Filmfesztivál, a Mar del Plata Filmfesztivál, a DokLeipzig, a Transilvania Filmfesztivál, stb. Kisfilmjeivel több, mint 30 díjat nyert, mint például a Canal+ díj a Cinemeden, a Legjobb román animációs film díja az Animesten, A jövő reménysége díj a legjobb magyar kisjátékfilmnek a Cinefesten, a Legígéretesebb fiatal tehetség díja a Magyar Filmszemlén, a Zsűri különdíja a Transilvania Filmfesztiválon, stb. Rendezéseit többször is jelölték a román filmdíjakra (Gopo).

GEMZA Péter


Gemza Péter koreográfus,  rendező, kulturális manager

laszlo.gemza@ubbcluj.ro

Fogadóóra: hétfő, 16:00–18:00, online, előzetes egyeztetés szükséges.

 

Jelenleg a debreceni Csokonai Színházat vezeti amely egyike a 6 nemzeti besorolású intézménynek magyarországon. Színházi rendezőként prózai és zenés darabokat egyaránt rendez. A munkájában a szövegen túli elemek erősítése a szünetek és átmenetek tökéletesítése kap jelentős hangsúlyt. A Csokonai Színház hosszútávú stratégiájának kidolgozása és a kapcsolódó tudományágakkal történő rendszer kiépítése a manageri munkájának  fő fókusza.

Tanított kurzusok: Színészi mozgás alapjai; Karakter és mozgás; Improvizáció; Színház és más művészeti ágak kapcsolata; Kommunikáció és együttműködés a koreográfusokkal.

GYÖRGYJAKAB Enikő

dr. Györgyjakab Enikő színész, pedagógus, koreográfus

eniko.gyorgyjakab@ubbcluj.ro

Fogadóóra: kedd, 9:00–11:00, élőben / szükség esetén online, előzetes egyeztetés szükséges.

 

2005 óta a kolozsvári Állami Magyar Színház tagja. Színészként olyan neves rendezőkkel dolgozott, mint Andrei Șerban, Robert Woodruff, Tompa Gábor, Silviu Purcărete, Mihai Măniuțiu és sokan mások. Több éven keresztül dolgozott együtt a sepsiszentgyörgyi M studió mozgásszínházi társulattal. Az elmúlt 15 évben közel 50 szerepet játszott, közöttük sok főszerepet. 2015-ben a legjobb színésznő díjat kapta a Fest(in ) pe Bulevard nemzetközi színházi fesztiválon, 2013-ban a rangos  UNITER díjjal tüntették ki.  A Shoshin Színházi Egyesület alapító tagja és annak társvezetőjeként, különböző művészeti, pedagógiai és szociális projekteken dolgozik. Érdeklődési körében fontos helyet foglalnak a mozgás és tánc színpadi és performatív lehetőségei. Rendszeresen vesz részt független színházi projektekben, saját koreográfiákat  jegyez és fizikai színházi workshopokokat tart belföldön és külföldön egyaránt.

Oktatott tárgy: Testi kifejezés és színpadi tánc

HARY Judit

Hary Judit

iudit.hary@ubbcluj.ro

Fogadóóra: kedd, 14:00–16:00, élőben, előzetes egyeztetés szükséges.

 

A kolozsvári magyar opera magán énekese, fellépásei mellett éneket tanít a Színház és Film Karon. Énekes és enektanári diplomát szerzett a kolozsvári Gh. Dima akadémián 1996. Vendégművészként számos külföldi és belföldi meghívásnak tesz eleget: Románia operaházaiban, Filharmóniáiban, Magyarországon a budapesti Állami Magyar Operaházban több évadon át, a Gyóri Nemzeti Színházban, valamint Franciaországban, Olaszországban, Németországban, Kanadában, Svájcban, Amerikai Egyesült Államokban.

KIS-LUCA Kinga

dr. Kis-Luca Kinga egyetemi docens, Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem/UAT

maria.luca@ubbcluj.ro

 

Tanulmányait a Kolozsvári, „Gheorghe Dima”, Zeneakadémia Koreográfia szakán végezte. 2009-től óraadó tanár a Marosvásárhelyi Művészeti egyetemen. Tanulmányait követően, 2011-től, a Művészeti Egyetemen adjunktusa, és 2014-ben doktori címet szerez, A tánc szerepe a színészképzésben és a koreográfiai tendenciák fejlődése. 2016 óta az egyetem docense, ahol színész és koreográfus osztályokban folytat pedagógiai munkát. Résztvevőként és előadóként szerepel különböző hazai és nemzetközi tudományos konferenciákon. Pedagógusi munkája mellett színházi előadásokban dolgozik, mint koreográfus.

 

Oktatott tárgyak: mozgásművészet, a koreográfia művészete, klasszikus tánc, karakter tánc,

színpadi tánc, kortárs tánc, táncpedagógia.

MÁRTON Imola

Márton Imola

imola.marton@ubbcluj.ro

 

A Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház- és Filmművészeti Karának oktatója. Doktori fokozatát 2020-ban szerezte meg a Színház- és előadóművészet területén Beckett rendezte Beckett által. Az értelmezés kérdése Samuel Beckett Godot-ra várva, a végjáték és a Krapp utolsó szalagja színpadi adaptációjában.

Az M Studio művészeti felelőseként (2014-től), a Moira Kulturális és Ifjúsági Egyesület elnökeként (2014-től), valamint a Nemzeti Kulturális Alap Romániai Igazgatóságának pályázatértékelő szakértőjeként (2016-tól) lényeges tapasztalattal rendelkezik a projektmenedzsment területén. Fő szakterületei: projektmenedzsment, kortárs tánc, abszurd színház.

PÁLFFY Tibor


Pálffy Tibor színművészetire szakosodott színész

tibor.palfy@ubbcluj.ro

 

Pálfy Tibor 30 éves tapasztalattal rendelkezik. Művészi gyakorlata a színész színházi előadásban betöltött szerepére összpontosít. Publikációi között szerepel a FOLYAMATOS TESTFIGYELEM, Játéktér magazin évfolyam 2014 őszi száma. A filmek, amelyekben szerepelt, részt vettek a Berlini Filmfesztiválon, a TIFF-en stb. Számos, az UNITER által díjazott előadás létrehozásában vett részt, valamint magyarországi fesztiválokon, amelyeket főként a sepsiszentgyörgyi Tamasi Áron Színház mutatott be:

PÁLFFY

Kurzusok: nonverbális színház, kortárs színház

TASNÁDI-SÁHY Péter

Tasnádi-Sáhy Péter rendező-dramaturg

peter.tasnadi@ubbcluj.ro

 

2017-ben szerzett színházrendező mesteri diplomát a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen, Bocsárdi László osztályában.

Miközben rendezőként illetve dramaturgként tapasztalatot szerzett romániai illetve magyarországi színházakban, figyelme egyre intenzívebben a közösségi alkotás, ezen belül pedig leginkább a fórum színház irányába fordult, főleg miután 2021-ben részt vett Göteborgban a Svéd Fórumszínházi Szövetség – az Augosto Boal közvetlen szellemi örökösei közé tartozó – Geo Britto vezette workshopon.

 

Számos színházi nevelési program mentora, non-profit szervezetekkel együttműködve folyamatosan dolgozik hátrányos helyzetű csoportokkal, többek között ukrán menekültekkel, fórum színházi eseményeket hoz létre színészek és civilek bevonásával több európai országban. Hisz a társadalmilag aktív, felelős színházban, a színészre mint a cselekvő ember modelljére gondol.

 

Doktori projektjében egy saját közelítésmód, az úgynevezett exhibitivitás módszertanán dolgozik.

VISKY Ábel

Visky Ábel filmrendező

abel.visky@ubbcluj.ro  

 

2019 óta a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem doktori iskolájának hallgatója. Kutatásában a fikciós rendezői megoldások dokumentumfilmes alkalmazási lehetőségeivel foglalkozik. Munkáiban kiemelten fontos szerepet játszik a fikció és a dokumentum egymást kiegészítő használata. Forgatókönyvíróként, rendezőként és vágóként is aktív. Filmjeit számos fesztivál műsorra tűzte: a kanadai Hot Docs Nemzetközi Dokumentumfilm-fesztivál, a franciaországi Fipadoc Nemzetközi Dokumentumfilm-Fesztivál, az argentin Buenos Aires Nemzetközi Dokumentumfilm-Fesztivál, a brazil Sao Paolo Nemzetközi Filmfesztivál, a kínai GZDOC Nemzetközi Dokumentumfilm-Fesztivál, az olaszországi Trieste Nemzetközi Filmfesztivál, a franciaországi Augbagne Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, illetve a spanyolországi Cinema Jove Nemzetközi Filmfesztivál mind vetítették alkotásait.  

Munkáit számos díjjal jutalmazták. Elnyerte az angliai Watersprite filmfesztivál legjobb rendező díját, a Magyar Független Filmfesztivál legjobb rendező díját, a bulgáriai UNICA Nemzetközi Rövidfilmfesztivál Ezüst-díját, illetve a budapesti Busho Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál különdíját is.  

 

Oktatott tantárgyak: A filmesszé (mesteri), A játékfilm (mesteri). 

Volt tanáraink

INCZE Katalin


dr. Incze Katalin nyugalmazott docens

katalin.incze@ubbcluj.ro

 

Incze Katalin szakterülete a zenés színház és a zeneszerzés.

Doktori fokozatot szerzett az előadóművészet területén a G. A. “Dima” Zenetudományi Akadémián. Zenei előadóművészetből doktorált, témája: “A vokalitás retorikája a deklamáció és az éneklés között, a zenei-színházi kifejezés alapja”.

Kutatás a következő témák körül csoportosíthatók: zene, zenei színpad. Művészi gyakorlatának célja, hogy felkészítse a drámai színészt arra, hogy sikeresen elfoglalja helyét a zenés-drámai színpadon.

Publikációi közé tartozik:

Extenzív tanulmány: Az előadói élmény a zenés színházi színpadon a vokalitás retorikájának tükrében, szerk. Casa Cărții de Știință Cluj-Napoca, 2013.

Tanfolyam: A színpadi zene beavatási és továbbképzési tanfolyama, szerk. Casa Cărții de Știință Cluj-Napoca, 2013

A Nagyváradi Egyetem konferenciáján elhangzott tudományos közlemény, megjelent a Zenei sorozatban, 1/2010, Nagyváradi Egyetemi Kiadó.

Cursuri predate: Educația expresiei vocale, Meșteșug muzical: Curs de iniţiere şi perfecţionare muzicală scenică.

 

JANKÓ SZÉP YVETTE

dr. Jankó Sz. Yvette drámafordító és egyetemi oktató.

 

Alaptanulmányait a Babeș-Bolyai Tudományegyetem angol–finn majd teatrológia szakán végezte, PhD-fokozatát a BBTE Hungarológiai Doktori Iskolájában szerezte. Kutatási területei: színházi és drámafordítás, a színházi szöveghasználat módozatai, színházi szerzőség, kortárs finn szerzői színház, kreatív fordítás és alkalmazott dráma az oktatásban.

Oktatott tantárgyai: Színházszemiotika, Kortárs performativitáselméletek, Az előadás szövegének feldolgozása.

KÖNCZEI Zsolt

Könczei Zsolt kreatív, brandstratéga, volt óraadó

 

2011-ben végzett a Sapientia EMTE marosvásárhelyi karán, majd ezt követően 2013-ban a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Kar, Kommunikáció, Közkapcsolatok és Reklám Intézetben.

Már egyetemistaként érdekelte a kreatív szakma, évfolyamtársaival médiaportált alapított, később a mesterképzés alatt a kolozsvári diákrádió vezető-főszerkesztőjeként dolgozott, és megtapasztalhatta mit jelent egy médiatermék újrapozicionálása és működtetése. Dolgozott online marketing menedzserként Románia egyik legnagyobb lakberendezési vállalatánál. Az elmúlt öt évben a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Magyar Tagozatának kommunikációs munkatársa, valamint a Kommunikáció, Közkapcsolatok és Reklám Intézet magyar tagozat óraadó tanára volt.

Az oktatói tevékenység mellett a DBA erdélyi branding-ügynökség alapító munkatársaként brandépítéssel, brandstratégiák kidolgozásával és vizuális identitások létrehozásával foglalkozik.

PLAINER Zsuzsa

PLAINER Zsuzsa kulturális antropológus

 

2008 óta a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója. Tanulmányok: BBTE magyar nyelv és irodalom – angol nyelv és irodalom BA, BBTE szociológia BA, BBTE kulturális antropológia MA, BBTE A kulturális intézmények ellenőrzése a Ceaușescu rendszerben: rendszerleírás és kisebbségi aspektusok, PHD, védés ideje: 2011. Kutatási területei: az etnikai kisebbségek antropológiája (romániai magyarok és romák), színházi cenzúra a Ceaușescu rendszerben, roma oktatási egyenlőtlenségek.

Oktatott tantárgyak: Szinházszociológia

SZABÓ Réka

Szabó Réka dramaturg, volt óraadó tanársegéd

reka.szabo@ubbcluj.ro

 

A BBTE színháztudomány szakának elvégzése után elvégezte annak magyar-német szakát is, majd germanisztikából szerzett magiszteri fokozatot. Jelenleg a Színház és Film kar doktoandusza, témavezetője prof. dr. Bács Miklós, kutatási témája Vlad Mugur színháza, rendezői példányainak tükrében. Az alapképzés elvégzése után szabadúszó kritikusként dolgozott, publikált többek közt a Játéktér, Látó, Ellenfény Online, Erdélyi Társadalom, Várad kulturális folyóirat, Erdélyi Riport hasábjain. 2014-2017 közt az M Studio Mozgásszínház irodalmi titkára volt, azóta a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának művészeti asszisztense, PR titkára. Dramaturgként az M Studio és a Tompa Miklós Társulat mellett független proukciókban és dokumentumfilmekben is dolgozott.

Oktatott tantárgyai (szemináriumok): Istoria teatrului (2018-tól), Management de proiecte (2018-2019), Secretariat literar (2018-2019).