24 Sep A Cinema ARTA elindítja a CultClassics sorozatot
A CultClassics sorozat célja, hogy megossza az ARTA közönségével a filmművészet történelmének jelentős filmjeit vagy fontos filmkészítőit. Idén ősszel egy utazásra hívjuk meg Önt, néhány európai filmes mozgalomon keresztül, amelyek újraértelmezték a film alapelveit. Merész, lenyűgöző, innovatív, radikális – ezek a mozgalmak még mindig nagyon relevánsak és befolyásosak a mai politika, társadalmi kérdések és humanista törekvések szempontjából.
Valószínűleg az egyik legismertebb filmes mozgalom és rendezési stílus, a Nouvelle Vague / A francia új hullám, a hagyományos film elutasításaként és a történetek filmen keresztüli elmesélésének új és forradalmi módjaként jelent meg. Újszerű megközelítéssel és a dokumentumfilm elemeinek kölcsönzésével a Nouvelle Vague új filmművészeti stílust hozott létre, amely ötvözi a realizmust, a szubjektivitást, gyakran a lázadó filmkészítési stílust, hangsúlyozva a film személyes és művészi látásmódját.
Jean-Luc Godard, akinek neve a Nouvelle Vague szinonimájává vált, egyik legjobb filmjében, a Le mépris-ben (1963) összetett és cinikus tanulmányt kínál a veszteségről. A filmkészítés egyik legjobb filmje, a Le mépris erős líraiságot, okos megközelítést mutat az önreflexióhoz, a művészethez és a szerelemhez. Rivette L’amour fou című műve a Le mépris-szel való rokonságában a mozi, a színház, az irodalom, a színészet és az élet rendkívüli keverékét kínálja. A tétel vitathatatlanul egyik kevésbé ismert neve, Jacques Rivette szuggesztív kísérletező stílusú, a L’amour fou egy teljesen improvizált teret hoz létre, forgatókönyv, keretlista vagy rendezői irányítás nélkül.
Humor, rosszindulatú túláradás, humanista árnyalatok és egészséges adag szürrealizmus jellemzi a csehszlovák új hullámot. A kísérletitől a magával ragadó realizmusig terjedő stílusával a mozgalom a politikai ellenállás szimbólumává vált. A CultClassics sorozat részeként a nézők a 60-as évek csehszlovák mozijának három remekművét láthatják (újra).
Miloš Forman Tűz van, babám! (Hoří, Má Panenko, 1967) című filmje egy kisváros önkéntes tűzoltóinak éves bálján, a társadalom minden szintjén tapasztalható korrupciót és hozzá nem értést mutatja be.
Jiří Menzel Szigorúan ellenőzrött vonatok (Ostře Sledované Vlaky), Bohumil Hrabal adaptációjában, 1966-ban elnyerte a legjobb idegen nyelvű film Oscar-díját. A film kihasználja a jól ismert cseh attitűdöket: szatíra, az ideológiai dogmatizmus kritikája, a vidéki környezet készsége, humanista felhangok, minden képkockával megmutatva varázsát. A tekintélyelvűség és konformizmus átható szatírája, Az ünnepről és vendégekrőlt (O slavnosti a hostech, 1966) kétszer is betiltották hazájában, de nemzetközi sikert aratott a New York-i fesztiválon való bemutatása után. Szürreális vonzerejével és az emberi természet éles megfigyelésével a film egyetemes relevanciája a mai napig folytatódik.
A szeptemberi és októberi program:
Kurátor: Anca Caramelea
2024.09.24., 20.00 – Le mépris / A megvetés (Jean-Luc Godard, 1963)
Bevezető: Radu Toderici, filmkritikus
2024.10.01., 18.30 – L’amour fou (Jacques Rivette, 1969)
Bevezető: Radu Jude, filmrendező
2024.10.08., 20.00 – Ostře Sledované Vlaky / Szigorúan ellenőrzött vonatok (Jiří Menzel, 1966)
2024.10.15., 20.00 – Hoří, Má Panenko / Tűz van, babám! (Miloš Forman, 1967)
Bevezető: Doina Gecse-Borgovan, újságíró
2024.10.22., 20.00 – O slavnosti a hostech (Jan Němec, 1966)
Bemutatkozik: Jakab-Benke Nándor, filmkritikus
A programért és további részletekért kérjük, keresse fel a Cinema Arta weboldalát.
Partnerek: Institut français de Roumanie à Cluj, Prágai Nemzeti Filmarchívum
A projekt a Városháza és a Kolozsvári Helyi Tanács által társfinanszírozott esemény
CultClassics az ARTA moziban – a mozi jelentős remekművei.