ELKÉPZELT ERDÉLY VIZUÁLIS EMLÉKEZETE. Konferencia Kolozsváron

Erdély elsősorban dokumentumfilmes ábrázolásairól szóló konferenciát szervez a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Film és Média Intézete, az Apertúra Magazin, valamint a Filmtett Egyesület a 23. Filmtettfeszt keretében, október 6-án és 7-én, Kolozsváron.

A hazai és magyarországi elméleti szakemberek és gyakorló filmesek által tartandó előadások pénteken, október 6-án kezdődnek a BBTE aulájában, majd a Művész moziban folytatódnak. Az eseménysorozat panelbeszélgetéssel zárul.

Alább a konferencia részletes programja, valamint a tervezett előadások absztraktjai.

Elképzelt Erdély vizuális emlékezete. A konferencia programja

Október 6., péntek

BBTE Aula Magna (Farkas / Kogălniceanu u. 1. sz.)
Szekcióvezető: Virginás Andrea
10:00 Megnyitó (Soós Anna rektorhelyettes, Csibi László tanszékvezető)
10:10 Farkas Boglárka Angéla doktorandusz (BBTE): Erdélyen innen és túl – kísérlet Fischer István rendezői életművének bemutatására
10:40 Sárközy Réka osztályvezető (Országos Széchényi Könyvtár, Történeti Fénykép- és Interjútár): Kisvilágok meséi
11:05 Gelencsér Gábor egyetemi docens (ELTE BTK): Vadkelet. Visszatérés Erdélybe
11:30 Vita

12:00–13:30 Ebédszünet

Művész mozi (Egyetem / Universității u. 3. sz.)
Szekcióvezető: Török Ervin
13:30 Kiss Tamás (Nemzeti Kisebbségkutató Intézet, Kolozsvár): Visszatérés Ditróba. Egy „xenofób incidens” társadalmi háttere és média-konstrukciója
13:55 Melegh Attila habil. egyetemi docens, kutató (Corvinus Egyetem): Migrációs feszültségek és nemzeti keretek
14:20 Vita

Október 7., szombat

Művész mozi (Egyetem / Universității u. 3. sz.)
Szekcióvezető: Zágoni Balázs
12:00 Blos-Jáni Melinda egyetemi adjunktus (Sapientia EMTE): Romániai magyarokról készült riportok, mint emberi jogi diskurzusok a FEKETE DOBOZ független videófolyóiratban (19881996)
12:20 Csibi László filmrendező, egyetemi adjunktus (BBTE, Magyar Film és Média Intézet): Pszeudo-történelem a dokumentumfilmen, avagy valóság az emlékezet szűrőjén
12:40 Lakatos Róbert-Árpád filmrendező, egyetemi docens (Sapientia EMTE): Az Erdély-sztereotípiák elleni lázadás erdélyisége filmjeimben
13:00 Török Ervin egyetemi adjunktus (Szegedi Tudományegyetem): Aszimmetriák
13:20 Vita

13:40 Kávészünet

14:00 Panelbeszélgetés. Résztvevők: Csibi László (filmrendező, tanár), Kató Csilla (Astra Filmfesztivál), Kincses Réka (filmrendező, tanár), Kerekes Emőke (fotóművész), Püsök Botond (filmrendező), Lakatos Róbert-Árpád (filmrendező, tanár).