Szemeink Berlinen és az Oscaron

a European University Film Award 2023 kapcsán is…

Mint arról már korábban beszámoltunk, e nemzetközi programban nagy örömmel vettünk részt másodéves és mesteris hallgatókkal egyetemben az első félév folyamán. Egyetemünk és csoportunk képviselője, Csont Orsolya (MA 1), nemcsak Hamburgban vett részt az EUFA program záró zsűrizésén, hanem az Európai Filmakadémia 2023-as berlini díjátadóján is jelen lehetett. Miközben egész Európa BAFTA, Berlinálé és Oscar-lázban is ég, örömmel osztjuk meg Orsi beszámolóját és fotóit, ahol az idei olyan szenzációihoz kerülhetett közelebb, a szó szoros értelmében, mint a How To Have Sex (főszereplő színésznője BAFTA díjazott), a Teachers’ Lounge (szűkített 5-ös listán a Legjobb Idegen Nyelvű Film Oscar-díjáért) vagy az Anatomy of a Fall (többszörös Oscar-jelölt, és az EUFA díjazottja is).

És íme Csont Orsi fényképes beszámolója – amelynek köszönhetően mi is felsétálhatunk, bár képzeletben, a vörös szőnyegre.

„A European University Film Award (Európai Egyetemi Filmdíj – EUFA) 2019 óta hivatalos kategóriája a European Film Awards-nak (Európai Filmdíj). A díj nyertesét európai filmes diákok választják ki, egy pár napos kirándulás keretén belül Hamburgban. Az idei jelölt filmek listáján szerepelt az: Anatomy of a Fall Justine Triet, a Green Border Agnieszka Holland, a Housekeeping for Beginners Goran Stolevski, a How to Have Sex Molly Manning Walker és a Teacher’s Lounge İlker Çatak rendezésében.

Huszonnégy különböző országból érkeztünk Hamburgba, mindenki más és mást hozva magával. Első feladat gyanánt kisebb csapatokba szerveződtünk, hogy beszélgessünk az öt kiválasztott filmről. A filmek pozitív kvalitásait emeltük ki és gyűjtöttük össze. A második napot azzal kezdtük, hogy megfogalmaztuk azokat a kritériumokat és tulajdonságokat, melyekkel annak a filmnek kell rendelkeznie, amelyik elnyeri az Európai Egyetemi Filmdíjat. Ilyen volt például a filmek európai mivolta, azaz, hogy milyen témákat és problémákat kell egy filmnek boncolgatnia, ami Európa szinten aktuális, értelmezhető és átérezhető. Mivel egyetemista diákok adják át a díjat, ezért fontos volt “egyetemi” szempontból is felállítani néhány kritériumot. Nagy többségben olyan tulajdonságokat és elveket soroltunk fel, mint például a diverzitás, a reprezentáció és az, hogy a fiatal generáció is tudjon azonosulni a film üzenetével. Élnék azzal a közhelyes megfogalmazással, miszerint nem a cél a lényeg, hanem az út odáig, hiszen a végén már mind egyetértettünk és bólogatva konstatáltuk, hogy nem számít melyik film nyeri el a díjat, ez az élmény, a kapcsolatok, az új világnézetek megismerése és a közös tapasztalatok azok, amik igazán számítottak és amik örökre velünk maradnak.

No de habár könnyek között, mégiscsak szavaznunk kellett. Kétszer is végig izzadtuk a szavazás stresszeit, hiszen első alkalommal az Anatomy of a Fall és a Green Border ugyanannyi voksot kapott. Ám végül jajgatások és búgatások után megszavaztuk az Anatomy of a Fall c. filmet, és a díjat két delegált diák adhatta át ünnepélyesen a film főszerepét játszó színésznőnek, Sandra Hüller-nek.

Az idei év különleges volt, hiszen ez volt az első alkalom, hogy a diákok elmehettek a Berlinben szerveződő Európai Filmdíjátadóra (European Film Awards). A majdnem három órás – és egyébként gyönyörű – díjátadó után következett az igazán izgalmas rész, a díjátadó utáni fogadás (after party). Találkozhattam és beszélgethettem Mia McKenna-Bruce-al a How

to Have Sex főszerepét játszó színésznővel, Leone Benesch színésznővel, aki a Teacher’s Lounge-ban alakította a főszerepet, az idei legjobb dokumentumfilm díjat elnyerő film rendezőnőjével, Anna Hints-el (Smoke, Saunda, Sisterhood), illetve a Green Border rendezőnőjével, Agnieszka Holland-dal, aki egyébként az Európai Filmakadémia jelenlegi elnöke.

Természetesen a felszolgált ételekről és koktélokról sem feledkezhetek meg. A diáktársakkal kitáncolhattuk magunkból az elmúlt pár nap nehézségeit és izgalmait, ami úgy gondolom tökéletesen illő búcsú volt egymástól – azoktól az emberektől, akiket ez a csekély idő alatt úgy megszoktunk és megszerettünk.