Kinek szól?
A mesteri képzés elsősorban azoknak szól, akik alapképzésen sikeresen államvizsgáztak film, fotó, média, filmológia, előadóművészet (rendezés), kommunikáció vagy újságírás szakon. A program nyitott más szakterületen végzettek számára is, amennyiben a jelentkező érdeklődik a rövidfilm- készítés iránt, és van alapfokú fotós és/vagy filmes tapasztalata.
A két éves, azaz négy szemeszteres tanulmányi időszak alatt a diákok hazai és magyarországi oktatók, valamint elismert filmes szakemberek segítségével sajátíthatják el a szakmai tudást a játékfilm-készítés területén. Az egyetemi képzés szakmai táborokkal és workshopokkal egészül ki, de lehetőség nyílik külföldi tanulmányúton (Erasmus) való részvételre is.
A kis létszámú képzés lehetővé teszi az intenzívebb egyéni- és csoportmunkát, a csapatszellem kialakítását, a személyesebb tanár-diák kapcsolatot, amelyek – az egyéni konzultációkon túl – a záróvizsgára való alapos felkészülést is segítik.
Diákjaink gyakorlatot szerezhetnek a fikciós, animációs és dokumentumfilm pre-, illetve posztprodukciós folyamatainak (témaválasztás, forgatókönyvírás, helyszínelés, casting, látványtervezés) és a forgatás fontosabb fázisainak (világítás, filmezés, hangfelvétel), illetve az utómunka kivitelezésének (vágás, fényelés, hangdizájn) területein. Fontosabb gyakorlati témaköreink közé tartoznak a rendezői és animációs gyakorlatok, illetve a fikciós- és dokumentumfilm-gyártás. Az elméleti oktatás során a diákok részletes betekintést nyernek a fikciós film műfajaiba, illetve tanulmányozzák a dokumentumfilm valóságábrázolási formáit is.
A képzés elvégzésével Film és videó rendező, valamint produceri képesítés szerezhető.
Felvételi tudnivalók
A felvételi során a bizottság egy magyar nyelvű interjú keretében méri fel a jelentkező általános ismereteit az adott szakterületen (játékfilm, dokumentumfilm, animáció). Ugyanekkor mutatja be a felvételiző az egyéni kisjátékfilm-tervét
A projektnek tartalmaznia kell a jelentkező motivációját, a javasolt téma relevanciáját, a munkaterv vázlatát, egy rövid szinopszist az elkészítendő filmről, illetve annak célközönségét, és megvalósíthatósági lehetőségeit.
Az interjú lebonyolítása előtt a jelentkezők e-mail-ben értesülnek azon felület pontos elérhetőségéről, amelyen a meghallgatás zajlik. A jelölt feladata az interjúhoz szükséges technikai feltételek (működő webkamera és mikrofon) megteremtése. Az interjúk rögzítésre kerülnek, amelyhez a felvételizők hozzájárulásukat adják. A rögzített felvétel kizárólag értékelési célt szolgál.
Értékelési szempontok:
MEGJEGYZÉS: A sikeres felvételhez szükséges jegy nem lehet kisebb, mint 6 (hat).
Július 10–14.: Felvételi beiratkozás (14 óráig)
Július 15.: A beiratkozottak listájának kifüggesztése (a kar hirdetőtábláján/honlapján)
Július 21.: Vizsga interjú
Július 23.: Előzetes eredmények kifüggesztése és a fellebbezések benyújtása (a titkárság email címén: secretariat.teatrufilm@ubbcluj.ro)
Július 27.: A fellebezések elbírálása utáni eredmények kifüggesztése. Az ingyenes vagy fizetős helyek elfoglalása a sikeresen felvételizett diákok esetében.
Július 29.: A végleges listák kifüggesztése (a kar hirdetőtábláján/honlapján).
Szeptember 5.: Felvételi beiratkozás (23:59-ig)
Szeptember 7.: A beiratkozottak listájának kifüggesztése (a kar hirdetőtábláján/honlapján)
Szeptember 10.: Vizsga interjú
Szeptember 11.: Előzetes eredmények kifüggesztése és fellebbezések benyújtása (a kar hirdetőtábláján/honlapján: https://hu.teatrufilm.ubbcluj.ro)
Szeptember 13.: A felvételt nyert jelentkezők visszaigazolása az államilag támogatott vagy költségtérítéses helyek elfoglalására vonatkozóan (10:00 – 14.00 óráig
Szeptember 15.: A végleges eredmények kifüggesztése (a kar honlapján/hirdetőtáblán)
Kapcsolat: mfmi.teatrufilm@ubbcluj.ro
A felvételiző vállalja a felelősségét annak, hogy a benyújtott iratok és dokumentumok megegyeznek az eredetiekkel és hitelesek.
Erre vonatkozóan a felvételizőnek saját felelősségre aláírt nyilatkozatot kell tennie.